Pracovisko

Vytvorenie pracoviska - od spoločnej katedry k samostatnému ústavu

História Ústavu farmakológie sa začala rokom 1962 založením detašovaného klinického pracoviska LF UK v Bratislave. Prvým vedúcim ústavu bol doc. MUDr. Vladimír Kovalčík, CSc., ktorý od roku 1963 spolu s MUDr. Hasíkom zabezpečoval výučbu farmakológie. Prednášky z tohto predmetu sa konali v objektoch krytov civilnej obrany v OÚNZ Martin.

Neskôr boli pracovisku pridelené priestory na zubnom oddelení priamo v areáli OÚNZ, ktoré sa podarilo zariadiť aj pre potreby praktickej výučby farmakológie vďaka vtedajšiemu vedeniu OÚNZ Martin a vedúcemu teoretických disciplín primárovi MUDr. Branislavovi Gerykovi. Priestorová situácia sa zlepšila v roku 1964 vybudovaním priestorov v areáli na Sklabinskej ulici, kde pracovisko sídli dodnes.

V roku 1966 bolo pracovisko pretvorené na pobočku LF UK v Bratislave so sídlom v Martine. V roku 1967 sa na pracovisku udiali ďalšie personálne zmeny. Doc. MUDr.  V. Kovalčíka, CSc. vystriedal vo funkcii externého vedúceho ústavu MUDr. František Selecký, CSc. Okrem toho na pracovisko nastúpili  prví dvaja asistenti MUDr. Gabriela Nosáľová a  MUDr. Pavol Chlapík. Od tohto obdobia sa na materiálnom, odbornom i personálnom raste ústavu zúčastňoval aj doc. MUDr. Juraj Korpáš, CSc. ako vedúci katedry.

Rozhodnutím vlády SR bola v roku 1969 zriadená Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine, čo prispelo k personálnej stabilizácii pracoviska. Pracovisko sa postupne personálne dobudovávalo a stávalo sa plnohodnotným členom farmakologickej spoločnosti v rámci celého bývalého Československa.

V roku 1990 prevzal funkciu vedúceho katedry patologickej fyziológie a farmakológie doc. MUDr. P. Višňovský, CSc.

Vedúci ústavu

Po rozdelení katedry na jednotlivé ústavy v roku 1992 sa prvým vedúcim samostatného ústavu farmakológie stal prof. MUDr. P. Višňovský, CSc. Po jeho odchode v marci 1993 prevzala túto funkciu doc. MUDr. G. Nosáľová, DrSc.

V období pôsobenia prof. MUDr. Gabriely Nosáľovej, DrSc. vo funkcii vedúcej zaznamenal ústav farmakológie obdobie výrazného rozvoja ako v pedagogickej tak aj vo vedecko-výskumnej oblasti. V tomto období sa pracovisko jednoznačne orientovalo na sledovanie farmakologického ovplyvnenia obranných reflexov dýchacích ciest v čom dosiahlo mnohé prioritné výsledky nielen v rámci Slovenska, ale aj v medzinárodnom meradle.

V septembri 2008 nastúpila na miesto vedúcej ústavu doc. RNDr. Soňa Fraňová, PhD. Výskum na Ústave farmakológie JLF UK je orientovaný na farmakológiu dýchacieho systému so zameraním na:

  • sledovanie antitusickej aktivity látok,
  • poznanie mechanizmov účinku látok z hľadiska účasti receptorových a enzymatickcýh systémov a iónových kanálov, využitie bronchodilatačnej, protizápalovej a analgetickej aktivity látok v modulácii kašľového reflexu a bronchokonstrikcie s praktickým výstupom v klinických podmienkach
  • sledovanie úlohy oxidu dusnatého v udržiavaní a zmenách tonusu hladkej svaloviny dýchacích ciest,
  • spoluprácu s výrobcami liečiv pri vývoji látok, ovplyvňujúcich funkcie obranných reflexov dýchacích ciest, čo umožňuje metodické vybavenie pracoviska, analýzu účinkov a možností uplatnenia fytofarmák v liečbe kašľa v medzinárodnej spolupráci s profesorom Khanom,
  • mechanizmy pôsobenia škodlivín vonkajšieho prostredia na reaktivitu dýchacích ciest  in vitro a in vivo s možnosťou farmakologického ovplyvnenia,
  • v spolupráci s Ústavom fyziológie možnosti farmakologickej modulácie hyperreaktivity dýchacích ciest pri syndróme aspirácie mekónia a akútnom poškodení pľúc. 

Okrem toho sa na pracovisku sleduje reaktivita hladkého svalu močového mechúra, maternice a vajíčkovodov u experimentálnych zvierat a človeka v spolupráci s Urologickou klinikou a Gynekologicko-pôrodníckou klinikou JLF UK a UNM.

Od roku 2010 pracovníci Ústavu farmakológie JLF UK každoročne vydávajú recenzovaný zborník prác "Martinskej školy farmakológie" s názvom Nové trendy vo farmakoterapii - jednotlivé vydania môžete nájsť vo formáte pdf v časti Zborníky na webovej stránke pracoviska.