Liečba purulentnej meningitídy

52-ročný muž (70 kg) bol privezený na pohotovosť celkovo zmätený a v delíriu. Telesnú teplotu mal zvýšenú už vyše 24 hodín; sťažoval sa už vtedy na silné bolesti hlavy, mal nauzeu a opakovane zvracal. Pri lumbálnej punkcii sa zistil zvýšený otvárací tlak; zistené boli zvýšené hladiny proteínu, pokles glukózy a zvýšené zastúpenie neutrofilov. Po zafarbení náteru cerebrospinálneho likvoru podľa Grama sa potvrdila prítomnosť gram-pozitívnych diplokokov a predbežná diagnóza bola určená ako purulentná meningitída.
Podľa mikrobiologických hlásení u približne 15% izolovaných Str. pneumoniae v komunite je MIC pre penicilín G 20 mikrogramov/ml.

Otázky

  1. O čom svedčí MIC v uvedenej výške?

  2. Vymenujte všeobecné mechanizmy rezistencie antibiotík a uveďte, čo ktorý z nich je molekulovým základom rezistencie pneumokokov na penicilín G?

  3. Liečba tohto pacienta sa musí okamžite začať intravenóznym podaním (vyberte najsprávnejšiu možnosť a svoju odpoveď zdôvodnite):

    1. amoxicilínu
    2. ampicilínu so sulbaktamom
    3. cefotaximu s vankomycínom
    4. cefoxitínu
    5. nafcilínu
  4. Ak by náš pacient mal 82 rokov a po zafarbení náteru likvoru by sa objavili gram-pozitívne paličky pripomínajúce difteroidy, empirická antibiotikoterapia by obsahovala (vyberte najsprávnejšiu možnosť a svoju odpoveď zdôvodnite):

    1. ampicilín
    2. cefazolín
    3. ertapenem
    4. fosfomycín
    5. vankomycín

Autor: J. Mokrý
Upravené podľa Trevor AJ, KATZUNG bg A Masters SB. Katzung and Trevor`s Pharmacology. Examination and board review. Mc Graw Hill, 9th international edition, 2010, 644 p. ISBN 978-007-108201-3

Odpovede